23 Mart 2015 Pazartesi

HAMİLELİKTE İLK 14 HAFTA...

Hamile kaldığımdan beri internetten ne çok faydalandığımı fark ettim... En basit şeyleri bile merak ediyor insan. Belki birilerine faydam olur diye ben de hamilelik aşamalarımı yazmaya karar verdim. Hem daha sonra hatıra kalır bu günler.
BEBİŞ
üstteki 11+3 alttaki  14+0 iken 


Öncelikle nasıl hamile olduğumu öğrendiğimi anlatayım. Bende greyfurt büyüklüğünde -9 cm çapında- miyom var. Bunun dışında bu miyomun uzantıları ve daha küçük başka miyomlarım da var. Uzun süredir - 8 aydır- bu miyomlarla ilgili doktora gidiyordum . son olarak miyomdan parça alındı. Doktorun söylediği şey ise benim tüp bebek denememi miyomlarımla hamile kalma olasılığımın düşük olduğunu söyledi. Bu arada  yaşım 40 olmasına rağmen korunuyordum  doktorlar buna hiç ihtimal vermedikleri için çocuğumun olmadığını  zannediyorlardı ve direk tüp bebek öneriyorlardı.

Miyomlarım yüzünden adet düzenim de aşırı bozuktu. 15-20 gün adet oluyordum sonra 10 gün sonra yeniden başlıyordu.

Okulun tatil olmasına az kalmıştı öğrenciler çok üstüme geliyordu.. Öğretmenler bilir dönem sonu not dilenmeler 1 puanla teşekkürü kaçırıyorumlar falan ben de yine öyle bir günde başım döndü düştüm öğretmenler odasında off yeter ya bu öğrencilerden çektiğimiz diye dert yanarken tecrübeli arkadaşım sevgili Ayşegül Hocam'' sen hamilesin kız '' dedi.  Yok ben hamile olamam dedim. Çünkü hem 40 yaşındayım hem miyomlarım var hem de tedavi olmadan doğal yollarla hamile kalacağıma ihtimal vermiyordum. '' Ben de günlerdir adet öncesi ağıları kasılmaları var her an adet olabilirirm '' dedim. Ayşegül Hocam da yok dedi zaten öyle olur. adet olacağım zannedersin ama olmazssın aslında bebek yerleşiyordur çünkü dedi. '' herkes tedavi ile hamile kalıyor öyle kolay mı'' dedim Yine güngörmüş geçirmiş Nurten Hocam da '' Allah ol der o da oluverir Allah' a hiç bir şey güç gelmez '' dedi.

Ben yine de hiç ihtimal vermiyordum. açıkçası çok da hazır da hissetmiyordum kendimi...

Eve geldim gebelik testini yaptım ... İki çizgiyi gördüğümde döndüm dolaştım yeniden baktım acaba rüya mı görüyorum diye... Sevinçle birlikte büyük bir şaşkınlık yaşadım da bu mucizeye şaştım kaldım...

  Meğerse hamileymişimde benim bebişim rahmime tutunmaya çalışıyormuş.

İlk haftalar bende olan şeyler;

* Karnım aşırı şişti.

* Geceleri özellikle karnımın şişinden ötürü uyuyamıyordum.

* İlk başlarda hiçbir şey hissetmiyordum. Bulantı falan hiç yoktu ama müthiş bir iştahsızlık vardı. yani birisi yemek getirirse afiyetle yiyordum ya da dışarıdaysam iştahla yemeğimi yiyordum ama  evde hiçbir şey canım istemiyordu...

* aşerme denilen şeyi hala bilmiyorum, hiç olmadı bende.

* Herkes bak nazar değer kimseye söyleme rahat hamilelik geçirdiğini diyorlardı

* 2 hafta öncesinden itibaren ise müthiş iç bulantılarım başladı... Herkes rahata ererken ben de bulantılar  yeni başladı. tersim yani ben ... ölüyorum hiçbir şey yiyemiyorum... Hamile kaldığımdan beri 5 kilo zayıfladım.  Yemeye çalışıyorum ama olmuyor. sürekli midem bulanıyor.

* Bir kısır döngünün içindeyim. yemek yiyemiyorum yemedikçe de bir şeyler yemem lazım deyip ne yiyebilirim acaba diye düşünüyorum o da daha çok midemi bulandırıyor. sürekli yanımda poşet taşıyorum. okulda tost kokuları, havasız sınıflar, ter kokulu öğrenciler , süslü kızların ucuz parfümleri  beni öldürüyor. daha önce hiç burnuma gelmeyen komşuların pişirdiği yemek kokularından sabaha kadar fenalık geçiriyorum.

* Bebişimi besleyemediğim için ayrıca çok suçluluk duyuyorum ama yemek yemek de  baya zor işmiş.

* İnternetten öğrendiğim şeyi yapıyorum bir kaç gündür çok işe yarıyor. sabah uyanır uyanmaz çubuk kraker yiyorum her içim bulandığında 2-3 kraker atıyorum ağzıma çok işe yarıyor. Çubuk krakeri icat edenden de üretenden de Allah  razı olsun

* Dün de biri hamile bloğuna yazmıştı. sabah uyanınca zorla bişeyler yiyorum o zaman öğleden sonra bulantım geçiyor  demiş. bugün ben de bunu denedim az önce öğüre öğüre zorla tost yedim  bakalım inş işe yarar.

* Bu arada ikili test sonucum 1: 160 çıktı. şimdi amniyosentezi düşünüyorum.  ne yapsam acaba ...

* son üç gündür de karnımın alt bölgesinde beni sabahlara kadar uyutmayan değişik bir ağrı var. rahim büyüdüğü için çevre organları sıkıştırıyormuş sanırım o ağrılar... iç bulantısı, karnımın şişmesinden oluşan ağrı, yemek yiyememekten halsiz düşme,  evdeyken hep  oturma,  otur otur her yerin daha çok ağrıması , çalışma hayatının işkenceye dönüşmesi ...işte benim 15 haftamın özeti...

1 yorum: