15 Kasım 2013 Cuma

HASTA ÇORBASI

Ben de şifayı kapmış bulunmaktayım. Dün hasta olduğum için acile gittim ve rapor aldım. Bugün ise hastalığım şiddetlendi ve buna rağmen  okula gitmek zorunda kaldım. Zor bir gün idi...

İlaç içmeye çok karşı olmama rağmen okuldan sonra bir eczaneye gittim paşa paşa antibiyotiğimi aldım... Akşam da kendime bir hasta çorbası yaptım.

Artık evli bir bayanım :)  ve bundan böyle yemek yapmaya daha çok özen göstermeyi düşünüyorum. Sevgili eşimle şubat ayında eş durumundan birleşinceye kadar yani bu üç ayda daha sağlıklı daha bakımlı ve daha incelmiş olarak karşısına çıkmayı düşünüyorum. Hem de erkeğin kalbine giden yol midesinden geçermiş deyip yemek yapmayı öğrenmem lazım. Herhalde yemek bloglarını daha bir ciddiyetle takip ederim artık.

HASTA ÇORBASI          Aslında bir bütün tavuk daha iyi olurdu ama ben tek yaşadığım için ve artan her yemek maalesef çöpe gittiği için 3 adet but almakla yetindim.  Tavuk butlarını yıkıyoruz hoop düdüklüye... Ardından kereviz yapraklarını, maydanoz sapını ve kabuğu soyulmuş havucu  bütün bütün tencereye atıyoruz . Bir kaç adet de tane karabiber ekledikten sonra haşlamaya bırakıyoruz. Mardin'de tavuklar biraz daha doğal olduğundan hemen pişmiyor o yüzden düdüklüye koydum yaklaşık 1 saat pişirdim ( İstanbul tavukları 10 dakikada pişer herhalde)

Sonra bir tencereye karışımı süzüyoruz. içine şehriyeleri de atıp 5 dakika daha pişiriyoruz. İçine tavukları didikleyip atıyoruz, havuçları, maydanozun dışarıda kalan yeşilliklerini de attıktan sonra çorbamız hazır. Bol bol limonla sıcak sıcak içiyoruz.

Afiyet olsun...

          Aslında  yoğurt, un ve yumurta ile terbiye de yapabilirdim ama hafif olsun içebileyim istedim. Kendinize dikkat edin...
2 yorum:

  1. Geçmiş olsunnnn.
    Hepimizin hasta çorbası aynı oluyor değil mi? :)
    İyi akşamlar, sağlıklı haftasonunuz olsun.

    YanıtlaSil
  2. canım arkadaşım, geçmiş olsun... :)

    YanıtlaSil