16 Haziran 2012 Cumartesi

MARDİNİN KUŞLARI

      İbrahim Sadri'nin çok sevdiğim bir şiiri var; kuş hatıraları...

      Bugünlerde   içim sürekli  bu şiiri okuyor...

belki de biz bir rüya mı görmüştük? Hadi hepsi yalandı. Hadi hepsi hayaldi. Hadi hepsini ben uydurmuştum. Ama rüyalarımızın melekleri ve soframızın daim konukları kuşlar? Ya onlar? Onları siz de görmediniz mi? Sizin de sofranıza konup rüyalarınıza uğramadılar mı? Onlar da mı yalandı?        Geçen akşamüstü eski mardinde çay bahçesinde menengiç kahvemi yudumlarken mardin kuşlarını görünce eski istanbul akşamları da böyleydi herhalde dedim...  İbrahim Sadrinin bahsettiği eski istanbul  kuşlarını mardin akşamlarında anladım...
       İstanbul'da Başakşehir'de otururdum. Sonradan yapılmış yapay bir site oduğundan ne kedi vardı etrafta ne de bir kumru .. tek tük... Seher vakitlerinde umutsuzca dinlerdim sabahı.... Karga sesinden başka ( Allah eksik etmesin yine de) ses duyulmazdı.
       modanın kuşları diye bir site takip ediyorum.
                         http://modaninkuslari.blogspot.com/
             Modada ikamet eden bir bayan köpeğini gezdirirken rastladığı kuşları çekmiş. Mardin de çok farklı değişik kuşlar bulacağıma eminim.. Ben de mardin kuşları diye paylaşırım artık..
                        Mardin' de o kadar çok kuş var ki... Hele akşamüstleri ...  Görmeden anlaşılmayacak bişey... Bu kuşlar kırlangıç olsa gerek.. Mardin'de çok ama çok fazla var... Çok hızlı uçuyorlar, çok ani manevralar yapıyorlar ve uçarken çığırtkanlık yapıyorlar... İstanbul'un sokak çocukları martılardı mardin de ise bence  kırlangıçlar... ( mardin de doğal olarak martı yok ve ben martı seslerini  o kadar özledim ki...)
                  Bir de baharda üstümüzden  onbinlerce , milyonlarca kuş geçti ... Görmeden inanmak  çok zor ... Babam ufukta göründüler deyip beni ve annemi çağırırdı... Bir siyah deniz gibi yaklaşıp gökyüzünde süzülerek geçtiler üstümüzden günlerce .... Çok yüksekten uçan bu kuşların cinsleri hakkında hiçbir fikrim yok...Aslında fotoğraflarını da çektim ama ne kadar zoomlasamda fotoda belirsiz çıkmışlar... seneye daha kaliteli bir fotoğraf makinasıyla takip edicem bu kuşları haa bi de tabi geri dönücekler umarım bu muheeşem göçü farkederim de bu görüntü şölenini kaçırmam...

1 yorum: